Co je kratom

Co je to Kratom?

Tropický strom Mitragyna specioza neboli Kratom je tradiční léčivá bylina z jihovýchodní Asie podobná kávovníku. 

Užívaná už řadu let tamními rolníky a později i širokou veřejností pro její blahodárné účinky.

Legenda praví, že v Indonésii, Thajsku a Malaysii si otcové raději vybírali ženicha pro svoji dceru, který užíval kratom než opium či marihuanu, právě pro zdravotní účinky a zvýšenou chuť do práce.

Kratom se používá nejen jako lék, ale i k relaxaci či povzbuzující stimulant na párty.

 iStock-1080534430

Jaké jsou účinky a použití Kratomu?

  • Zvyšuje libido, sebevědomí, družnost a komunikaci.
  • Pomáhá proti bolestem - silné analgetikum.
  • Pomáhá lépe se koncentrovat, zbystří mysl.
  • Odbourává únavu, úzkost, deprese.
  • Dobrá nálada, eufórie, uplifting.
  • Zklidňuje a uvolňuje bolest svalů.
  • Pomáhá s nespavostí.
  • Snižuje chuť k jídlu.
  • Léčba artritidy, fibromyalgie, potlačení kašle, chřipky.
  • Léčba při závilosti na opiátech a jiných návykových látkách.

Jak užívat Kratom?

Prášková forma - Nejpoužívanější způsob, kdy se prášek z kratomu rozmíchá ve vodě.

Čaj, výluh - Ideální je použít drcené listy a vařit kolem 20min a poté zcedit. Čaj z prášku je třeba vařit na středním plameni. 

Kapsle - Méně dostupná, ale nejpříjemněší forma. 

Tablety - Témeř nedostupná forma u nás.

Žvýkání lístů - nejstarší a tradiční způsob, avšak né moc chutný.

Kouření -  Tento postup je možný témeř jen v Indonésii. Nedoporučujeme kratom kouřit.

iStock-928450686 

Jaké je Dávkování Kratomu?

Prášková forma - Rozmíchat ve vodě 100 - 300 ml.

1- 3 g  příval energie, povzbuzení, koncentrace.

3 - 6 g eufórie, značné nakopnutí, dobrá nálada.

6 - 12 g silné sedativní účinky, relaxace, uspání.

! POZOR ! Balíjští domorodci nás upozornili, že začínají na 1 - 2 gramech, poté čekají alespoň 30 - 40 minut a při nedostavení se žádných účinků dávku opakují. Hledají si tu správnou hranici a nepřekračují více, než 20g denně!

Kratom se nesmí kombinovat s žádnými léky a látkami. Především s antidepresivy, alkoholem a těmi, které obsahují kofein, yohimbin, kokain a amfetamin. Kratom nelze kombinovat s léky na nervovou soustavu. Další zakázanou kombinací je Kratom a inhibitory MAO - Syrská routa (Peganum harmala, Harmala), Banisteriopsis caapi (Ayahuasca), Mučenka pletní (Passioflora incarnata), Bujarník johimbe (Corynthe yohimbe).

Kratom nesmí užívat těhotné a kojící ženy. Kratom může představovat zdravotní rizika pro osoby trpící nízkým tlakem (snižuje tlak).

Po požití Kratomu nikdy nepoužívejte těžkou techniku, neřiďte motorová vozidla a nevykonávejte žádnou jinou nebezpečnou činnost.

Studie nedoporučují konzumovat kratom denně, případně jen po omezenou dobu 1-3 týdnů. Při dlouhodobějším intenzivním užívání 5 a více gramů denně může kratom představovat nepřiměřenou zátěž organizmu.

Co Kratom obsahuje?

Hlavními účinnými látkami jsou 2 indolové alkaloidy, zejména mitragynin (stimuluje příjemně ovlivňuje naši náladu) a 7-hydroxymitragynin (4 x silněji než mitragynin), které mají obdobný mechanismus působení jako opiáty. V závislosti na použitém množství je účinek kratomu buď stimulující, nebo euforický a tlumící. Pravidelné užívání vede podobně jako u opiátů k vytvoření tolerance a k fyzické závislosti, při vysazení se pak dostavují abstinenční příznaky.

 iStock-926654152

Jaká je doba účinků kratomu?

Obvyklá doba účinosti kratomu je 3 - 6 hodin.

 

Jaké jsou druhy a odrůdy kratomu?

Červený kratom "SLEEP & RELAX"

Listy s červenou barvou žilek jsou považovány za sedativum. Mají tedy nejvíce aktivních látek a to především 7-hydroxymitragyninu, který je zodpovědný za úlevu od bolesti a stresu. Tato barva se také vyznačuje dobrou náladou, pohodou a klidem. Proto ho rádi nazýváme "NO STRESS"

 

Zelený kratom "WORKOUT ENERGY WORK"

Zelená barva listů se obecně považuje za střední cestu mezi červenou a bílou. Tedy účinky nejsou tolik sedativní, ani tolik stimulující. Zlepší koncentraci, sebevědomí, komunikaci, motivaci pracovat, libido. Působí i  jako nootropicum. Proto ho rádi nazýváme "PRODUCTIVITY"

 

Zlatý kratom "MOOD BOOSTER"

Kratomy se žlutými žilkami v listech nejsou na trhu zas tak dlouho. Tyto žilky se objevují na kratomech s bílými žilkami v okamžiku, kdy jsou listy ještě mladé. Považují se za kombinaci červeného "NO STRESS" a zeleného "PRODUCTIVITY" kratomu. Navazují příjemné nakopnutí a uvolnění

Bílý kratom "CREATIVITY PARTY"

Obecně mají listy se žlutými žilkami méně 7-hydroxymitragyninu než červené. Bílé Kratomy " jsou považovány za nejsilnější. Dodává energii a je vitalizující. Oblibený u studentů, při tvorbě grafiky, stříhání videí, fotografování.  Zlepšuje kognitivní funkce, bdělost a soustředění na maximum. Proto ho rádi nazýváme "FOCUS" .                                            

 

Podle původu

Kromě barev se liší zastoupení účinných látek také podle původu Kratomu. Jiné podmínky jsou na Borneu, jiné v Thajsku, jiné na Bali. Díky tomu je každý Kratom trochu jiný. Důležité je zmínit si i modifikaci MaengDa. Toto označení patří stromům, které byly šlechtěny k co nejlepším účinkům. Proto jsou takto označované nejsilnější Kratomy.