Članek Detox

Jak na správnou detoxikaci

 1. Očista střev je základem každé detoxikace organismu. Je to proces, díky kterému se zažívací trakt zbaví nahromaděných škodlivin a zároveň je také prevencí mnoha zdravotních potíží, a to nejen zažívacích. Detoxikace střev je podmínkou úspěšné očisty dalších orgánů. Škodlivé látky omezují správné fungování organismu a negativně působí nejen na tělo, ale i na psychiku. Jak na úspěšnou detoxikaci a jaké zásady je potřeba dodržovat se dočtete v našem článku.

 

 1. Mezi nejčastější příčiny onemocnění tlustého střeva patří špatné stravování (extrémně solená a kořeněná jídla, bílá mouka, cukry, uzeniny, alkohol, smažené pokrmy aj.). Na vině jsou ale i chemicky upravované potraviny a nadměrný příjem živočišných bílkovin a mléčných výrobků. Samozřejmě je třeba zmínit nedostatek vlákniny v potravě, překyselení organismu, nedostatečný pitný režim, nepravidelné stravování, nedostatek pohybu a stres.

10 zásad úspěšné detoxikace organismu a také očisty střev:

 1. Jídelníček by měl obsahovat zvýšený přísun vlákniny, lze ho obohatit také o antioxidanty.
 2. Omezte sladkosti, pečivo z bílé mouky, mléčné výrobky, červené maso, uzeniny, slané a kořeněné pokrmy, chemicky upravované potraviny.
 3. Vyvarujte se alkoholu a kouření.
 4. Dodržujte pitný režim.
 5. Jezte pravidelně.
 6. Snažte se vyvarovat stresu a dopřejte si relaxaci.
 7. Do svých denních aktivit zařaďte pravidelnou dávku pohybu.

 

Domácí tipy na očistu střev

 • Citrusy jsou ideálním pomocníkem pro očistu střev. Detoxikační vlastnosti má ale plod jako celek, jen šťáva nestačí. K detoxikaci se doporučuje dát si cca 2 hodiny po posledním jídle jeden oloupaný citron (citron, grapefruit), který v případě pravidelné konzumace odstraní ze střev usazeniny a parazity.

 

 • Bylinky jsou zázračným detoxikačním prostředkem. Místo citronu použijte odvar z heřmánku, třezalkový nebo lněný olej. 
 • Svými blahodárnými účinky jsou známé také byliny a koření. Mezi ty nejznámější patří česnek, černý pepř, koriandr, skořice a zázvor. Česnek kromě detoxikačních účinků příznivě reguluje krevní tlak a pomáhá chránit játra.

 

 • Čerstvá jablečná šťáva je jedním z nejlepších prostředků pro očistu tlustého střeva. Její pravidelné pití má pozitivní vliv na peristaltiku (pohyby) střev, pomáhá odbourávat toxiny a zlepšuje zdravotní stav trávicího systému a jater.

 

 • Lněné semínko je zdrojem omega-3 mastných kyselin, antioxidantů a vlákniny. V tlustém střevě absorbuje vodu a pomáhá při odstraňování toxinů a hlenu. 

 

 • Zázvor snižuje nadýmání, podporuje sekreci trávicích a stimuluje trávení.

 

 • Čerstvé zeleninové šťávy, obsahující vitamíny, minerály, aminokyseliny a enzym chlorofyl, který pomáhá odstranit toxiny.