Guarana "elixír života"

Vše o guaraně 

Země původu: Brazílie, Peru, Venezuela, Kolumbie

Oficiální název: Brazilská Guarana, Paulinie Nápojná, Paullinia cupana, Paullinia sorbilis

Historie: Slovo guarana pochází z Guaraní, jazyka Jižní Ameriky převážně oblasti Paraguay. V překladu znamená "ovoce podobné lidským očím, nebo oči bohů" . Guarana hraje důležitou roli v kultůře indiánských kmenů Tupi a Guarani, což jsou původní obyvatelé tamní oblasti před kolonizací a příjezdem Portugalců do Brazílie. Podle mýtu kmene Sateré - Maué vznikla domestikace guarany tak, že tehdejší božstvo zabilo nevinné dítě z blízké vesnice. Aby utěšili vesničany, tak vytrhli levé oko dítěti a zasadili ho do lesa, což vedlo k bohaté rozmanitosti guarany v okolí vesnice. Bohové vytrhli dítěti i pravé oko a zasadili ho ve vesnici, což vedlo ke zdomácnění a rozšířenému používání guarany. Kmen Guaraní používali a stále používají guaranu k nejrůznějším léčebným účelům. Guaraní připravují čaj loupáním, promýváním semen a následným drcením na jemný prášek. Prášek pak hnětou na těsto do tvaru malých válců. Finální produkt je pak známý jako guaranový chléb, nebo brazilské kakao, které se strouhá do horké vody s cukrem. K nám do evropy se guarana dostala na trh až kolem roku 1958.

Depositphotos_2380824_s-2019

Charakteristika: Guarana je plazící se rostlina původem z povodí Amazonky v Brazílii. Guarana má velké zelené listy a jejím klenotem jsou hlavně červenobílé plody s černou tečkou uprostřed velikosti kávovému zrnu a podobné lidskému oku. Guarana je účinným stimulantem. Obsahuje přibližně dvojnásobnou až šestinásobnou dávku kofeinu, než semena kávy. Proto si našla velice rychle své zastoupení v energetických nápojích a doplňcích stravy. Stejně jako u jiných rostlin s vysokým obsahem kofeinu je právě kofein obranným toxínem, který odpuzuje býložravce od bobulí guarany. Obsahuje působivou škálu stimulantů, jako je kofein, teofylin a teobromin. Guarana se také může pochlubit antioxidanty, jako jsou taniny, saponiny a katechiny, které mají mnoho příznivých účinků na naše tělo.

Depositphotos_83904846_s-2019

Účinky a benefity guarany

Guarana je přírodním nakopávačem energie

Cítíte se unavení? Tak to je ten správný čas na guaranu!

Kofein v guaraně působí podobně jako ostatní stimulanty na kofeinové bázy. Blokuje adenosine, neurotransmiter, který relaxuje mozek a cítíte se unavení. Na rozdíl od kávy se guarana uvolňuje pomalu a postupně, což vede k dlouhodobému přívalu energie. Guarana díky svému unikátnímu složení snižuje nejen fyzickou, ale i psychickou únavu.

Chrání před onkologickým onemocněním

Guarana má podobný antioxidační profil jako zelený čaj. Antioxidanty jsou důležité, protože neutralizují potenciálně škodlivé molekuly zvané volné radikály. Tyto molekuly mohou způsobit poškození související se stárnutím, srdečními chorobami, rakovinou a dalšími nemocemi. Antioxidační vlastnosti guarany mohou bojovat proti příznakům onkologického onemocnění a snižovat riziko srdečních onemocnění a stárnutí pokožky.

Zlepšuje soustředění a chuť pracovat

Stejně tak jako matcha, maté, káva posiluje guarana mozek a zlepšuje jeho funkce. Proto je rozšířená v energetických nápojích a různých doplňcích stravy na zlepšení výkonu ve sportu. Guarana má své veliké uplatnění také u studentů před zkouškou, manažerů, či profesionálních řidíčů

Dobrým obráncem pro vaše srdce

Pokud hledáte zdravou potravinu vhodnou pro vaše srdce, určitě jste už narazili na naši omegu 3, ale veděli jste, že guarana je také prospěšná?

Za prvé, guarana může snížit riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice prevencí krevních sraženin. Kofein a katechiny pro zvýšenou „aktivitu agregace krevních destiček“. Za druhé může guarana prospět srdci tak, že snížuje tvorbu plaku v tepnách snížením oxidace špatného cholesterolu.

Vyšší dávky guarany mohou vést ke zvýšení srdečního tepu, proto nepřekračujte denní množství, anebo konzultujte užívání guarany se svým lékařem.

Zlepšuje pleť

Všichni víme, že používat opalovací krém je skvělý způsob, jak chránit naši pokožku před škodlivými UV paprsky, ale kofein může také pomoci! Antioxidační vlastnosti kofeinu chrání buňky před UV zářením a prokazují vlastnosti proti stárnutí pokožky

Pomáhá od bolesti 

Veděli jste, že většina léků na bolest obsahuje kofein? Protože kofein zvyšuje účinost analgetik. Kofein se váže a blokuje receptory adenosinu (pamatujete si na ně?), jsou zodpovědné za stimulaci pocitů bolesti.

Zrychluje metabolismus 

Guarana je široce konzumována sportovci, ať už v doplňcích stravy, nebo v nealkoholických nápojích, s přesvědčením, že má ergogenní účinky a účinky „spalování tuků“. Je bohatým zdrojem kofeinu, který může během 12 hodin zvýšit váš metabolismus o 3–11%. Rychlejší metabolismus znamená, že vaše tělo v klidu spaluje více kalorií. 

Zmírňuje průjem a léčí zácpu

Guarana se po staletí používá jako přírodní tonikum na žaludek k léčbě zažívacích potíží, jako je chronický průjem a zácpa.

Nízké dávky guarany neobsahují mnoho kofeinu, takže mají větší pravděpodobnost účinku proti průjmům. Vysoké dávky poskytují více kofeinu a mohou mít projímavé účinky.

Depositphotos_117626070_s-2019

Sečteno podtrženo

  • Guarana je oblíbenou přísadou mnoha energetických a nealkoholických nápojů.
  • Pro své terapeutické účinky ho po staletí využívali amazonské kmeny.
  • Guarana je běžně známa pro svou schopnost snižovat únavu, zvyšovat energii a napomáhat učení a paměti. Příznivě chrání srdce, úbytkem hmotnosti, úlevou od bolesti, zdravější pokožkou, nižším rizikem nádorových onemocnění a sníženým rizikem očních onemocnění souvisejících s věkem.
  • Je široce dostupný a známý doplněk.
  • Výsoké dávky mohou vést k vedlejším účinkům jako u kofeinu. Proto by ji neměli užívat těhotné ženy. Konzultujte raději zařezení guarany s vaším doktorem.
  • Ať už chcete zvýšit svou energetickou hladinu nebo jednoduše zlepšit své celkové zdraví, guarana stojí za pokus.

 

My odebíráme guaranu z e-shopu www.ganaherbs.cz , se kterým jsme maximálně spokojeni skrz silné účinky guarany a ověřeným prémiovým zdrojem.

produkty zde