Maca

MACA

Maca (či "maka") peruánská s latinským názvem Lepidium meyenii Walp nebo Lepidium peruvianum Chacon je známá i jako peruánský ženšen. Patří mezi jednu z nejvýživnějších, nejstarších a v nejvyšší nadmořské výšce pěstovaných rostlin na světě.

Maca peruánská, peruánská viagra či královna And. Maca patří mezi jednu z nejstarších bylin na světě. Využívali ji už starověcí Inkové pro své blahodárné účinky, zejména v posilování psychické a fyzické odolnosti a dodání energie. Navíc patří mezi afrodiziaka!

Kořen macy připomíná řepu. Má v průměru 2 až 8 cm, na délku může mít až 18 cm. A právě v kořenu maca jsou koncentrované výživné složky rostliny. Běžně má barvu podobnou bramborám, ale jsou existují i varianty s bílým, žlutým, růžovým, červeným nebo fialovým kořenem.

Kořen macy obsahuje

  • vysoké množství aminokyselin, zejména esenciálních, které si tělo nedokáže vytvořit samo
  • vitamínů B1, B2, B6 
  • vitamín C a E 
  • stopových prvků a minerálů jako vápník, železo, zinek, draslík a jód nebo hořčík
  • další účinné látky mezi které patří saponiny, třísloviny, steroly, uhlovodany a vláknin

Co umí maca

"Maca má sama spoustu prospěšných látek a živin. Neobsahuje hormony, ale umí harmonizovat menstruační cyklus, vyrovnávat hormony v průběhu menopauzy a pomáhá při problémech s erekcí." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Maca proti neplodnosti

Maca může být cenným podpůrným prostředkem při léčbě neplodnosti mužů i žen. Obsahuje složky, které přispívají k větší vytvrvalosti a výkonnosti. U mužů i u žen může pomoci zvýšit pravděpodobnost početí , takže je vhodný zejména pro páry, které se potýkají s dnes, bohužel častým, problémem neplodnosti. Působí při duševní vyčerpanosti, stresu a posiluje psychickou odolnost.

Při prvních zmínkách v tisku před 6 lety, kdy byla maca označována jako lék na potenci pro muže, která zvyšuje hladinu testosteronu a sexuální výkonnost, její prodej výrazně stoupl. Poté však prodej opět poklesl, protože účinky nebyly takové, jak byly prodejci deklarovány. O několik let později a brzy poté, kdy byl v médiích zveřejněny negativní účinky týkající se terapie konvenční estrogenové výměny, marketéři změnili strategii a maca se začala nabízet jako terapie ženám v menopauze, která zvyšuje hladinu estrogenu a pomáhá při symptomech v tomto období. Avšak ani tento účinek nebyl zatím potvrzen. 

Maca pro sportovce

"Maca se řadí mezi tzv. adaptogeny, napomáhá tedy schopnosti těla lépe se přizpůsobit okolním podmínkám. Obsahem sterolů zvyšuje fyzický výkon a regeneraci. Velmi oblíbené, zvláště u sportovců, je přidávat prášek maca do smoothies, koktejlů nebo ranních misek."  (PharmDr. Kamila Horníčková)

U nás naleznete macu v kapslých, pro tu nejpříjemnější konzumaci. Více informací ZDE